2012. június 21., csütörtök

A második: meggyes-kecsketejes szappan

Mivel javában járunk a meggy szezonban, elhatároztam kipróbálom milyen lesz a belőle készült szappan. Nem utolsó sorban a színére voltam kíváncsi.

A meggy összehúzó, antioxidáns, regeneráló, gyulladás csökkentő, nyugtató és fertőtlenítő hatású így kiváló szappan alapanyagnak is.
A meggy flavonoidjai erős szabadgyökfogó hatásuk következtében gátolják az öregedést.
zsíros bőrre kitűnő, pórusösszehúzó hatású, táplál, frissít. A meggylének gazdag vitamin (A-, B-, C) és ásványi anyag tartalma van.

Miért kecsketej?

Már többen kérdezték tőlem miért is jó a kecsketejes szappan? Miért ebből készítem?

A szappan lúgból, olajból/zsírból és folyadékból áll, egy alap szappanban a folyadék a desztillált víz. Én ezt a vizet kecsketejjel helyettesítem, egyrészt mert vannak kecskéink :) másrészt, mert ezáltal szappanjaim sokkal értékesebbek lesznek.

A legendás szépségű nők, mint Cleopatra és Sissi osztrák császárné az istenek ajándékának tartották és bőségesen használták testápolásra a kecsketejet és melléktermékeit. Tudták, hogy a bőrt bársonyossá teszi, fokozza a jó közérzetet és gyógyhatással rendelkezik.

Bőrápolási szempontból a kecsketej természetes AHA sav forrás, ami finoman hámlasztja a bőr fáradt felső rétegét és segíti a friss bőr képzését. 

A kecsketej gyulladáscsökkentő, gyógyítja a bőrallergiát, pattanásos bőrt, ekcémát, száraz bőrt, érzékeny bőrt, gombás fertőzéseket, korpás fejbőrt. 
Hatóanyagai testhőmérsékleten azonnal felszívódnak és a bőr mélyebb rétegeiben fejtik ki hatásukat.

Nagyon sok ásványi anyagot, vitamint (pl. A-, D-, B2-, B12), nyomelemet, Q10 koenzimet tartalmaz. A benne lévő ásványi anyagok megegyeznek a bőr védőrétegében található anyagokkal, ezért mindennapi használatra alkalmasak, nem szárítják a bőrt.
Tartalmaz mikroelemeket: kálciumot, foszfort, magnéziumot és cinket.

A tej fehérje is rengeteg tápanyagot tartalmaz, ezért az ebből az anyagból készült szappan természetesen gazdag proteinekben.
Kémhatása lúgos, így visszaállítja a bőr normál pH értékét.
Élénkítik a vérkeringést, megőrzi a bőr rugalmasságát a kollagén- és elasztinrostok képződésének serkentésével. 

2012. június 20., szerda

Kezdet

Néhány hete elhatároztam, hogy családomat kecsketejes szappannal fogom ellátni. Mindig is vonzottak a kézzel készített, természetes dolgok. A kézzel készült szappan személyre szabható, tudom mi van benne, semmilyen káros anyagot nem tartalmaz. Használata sokkal kedvezőbb mint a bolti szappanoké. Ha már nekikfogok nem 1 darabot készítek, így barátaimnak, ismerőseimnek is marad belőle. Ha érdekel, írj!

Szóval körülbelül 1 hete készítettem az első szappanom, hogy lássam mi hogyan működik teljesen natúr kecsketejes szappant készítettem. Jól sikerült, egyetlen dolgot csinálok legközelebb másképpen, nem kell a szappant letakarni. Ezek a szappanok az úgynevezett hideg eljárással készülnek (erről majd később még írok), formába öntés után le kell őket takarni, hogy ne melegedjenek túl, viszont ha folyadéknak desztillált víz helyett kecsketejet használok, akkor ezt a takarást ki lehet hagyni, hogy a szappanok ne barnuljanak meg. Ez a barnaság a szappan értékén nem ront, sőt még lehet, hogy valakinek így tetszik jobban.

Első szappanom: